Pomimo, że wczoraj najwięcej podrożała amerykańska pszenica- o blisko 3 proc., to jednak uwagę zwraca ciągle drożejąca w ostatnich dniach kukurydza, szczególnie na giełdzie w Chicago.

Kolejny wzrost ceny kukurydzy doprowadził do wyznaczenia nowego szczytu notowań w obecnej fali wzrostowej. Aktualnie amerykańska kukurydza jest najdroższa od połowy grudnia ub. r. Jak wspominałem niejednokrotnie wcześniej wzrostom cen kukurydzy sprzyja drożejąca ropa na światowych rynkach w ostatnich tygodniach. A należy pamiętać, że ok. 40 proc. amerykańskiej pszenicy jest przerabiane na bioetanol.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 0,17 proc. (151,00 euro/t- 649 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 2,83 proc. (173,70 USD/t- 660 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła o 0,16 (157,00 euro/t- 675 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,66 proc. (149,99 USD/t- 570 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!