Nastroje na światowych giełdach zbóż nie są najlepsze. Tanieją – w różnej skali- wszystkie zboża. Cena pszenicy na Matif spadła przez ostatni tydzień o 2,9 proc. do 167,0 euro/t. Coceral szacuje wzrost produkcji pszenicy miękkiej w Unii Europejskiej w nadchodzącym sezonie o 7 proc. r/r do 144,8 mln t. Plantacje pszenicy ozimej we Francji (największy unijny producent) oceniane są w 90 proc. w kondycji doskonałej i dobrej (spadek o 2 pkt. proc. w ciągu tygodnia).

Amerykańska pszenica potaniała przez tydzień o 2,6 proc. (ale w piątek jako jedyna odnotowała wzrost ceny o 0,9 proc.). Fundusze spekulacyjne nadal sprzedają kontrakty pogłębiając spadek ceny. W tygodniu kończącym się 21 marca netto sprzedały 20 tys. kontraktów (37 tys. szt. wyniosła sprzedaż netto tydzień wcześniej) i ich otwarta pozycja krótka wynosi już 121 tys. szt.

Cena kukurydzy za oceanem spadła przez tydzień o 3,1 proc. Fundusze spekulacyjne nadal sprzedają kontrakty. W tygodniu kończącym się 21 marca netto sprzedały 58 tys. kontraktów (104 tys. szt. wyniosła sprzedaż netto tydzień wcześniej) i ich otwarta pozycja krótka wynosi 82 tys. szt.- najwięcej od początku stycznia br.

Najlepiej w minionym tygodniu przebiegały notowania kukurydzy na giełdzie w Paryżu. W ujęciu tygodniowym cena spadła zaledwie 0,1 proc. i nadal utrzymuje się powyżej 179,0 euro/t.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła w piątek o 0,15 proc. (167,00 euro/t- 712 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,89 proc. (156,07 USD/t- 616 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena nie zmieniła się (172,00 euro/t- 734 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 0,14 proc. (140,25 USD/t- 554 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!