Wczoraj na paryskiej giełdzie rzepak kontynuował wzrost notowań rozpoczęty kilka dni wcześniej. Cena podniosła się o 1,0 proc. do 361,0 euro/t. Jest to najwyższa cena (obejmująca nowe zbiory) od trzech tygodni. W przeliczeniu na złotówki tona rzepaku w kontrakcie z dostawą w sierpniu po dwóch tygodniach powróciła powyżej poziomu 1500 zł (1519 zł/t).

Drożały również pozostałe kontrakty na oleiste. Cena amerykańskiej soi wzrosła o 0,8 proc. do 344,65 USD/t, co było piątą z rzędu sesją wzrostową i najwyższą wartością od dwóch tygodni. Kanadyjska canola podrożała wczoraj o 0,7 proc do 513,2 CAD/t osiągając najwyższą cenę również od dwóch tygodni.

Notowania kontraktów na oleiste na światowych giełdach rosną pomimo taniejącej ropy (najniższe ceny od kilku miesięcy) oraz prognozowanych rekordowych zbiorów. Dzisiaj o godz. 18-tej naszego czasu USDA opublikuje najnowszy miesięczny raport o prognozach światowego bilansu oleistych, który może wywołać znaczne ruchy cen na giełdach w zależności od zawartych informacji.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 1,05 proc. (361,00 euro/t- 1519 zł/t).

Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,78 proc. (344,65 USD/t- 1289 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 0,73 proc. (513,20 CAD/t- 1421 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!