Jak informuje UkrAgroConsult na plantacjach część liści roślin jest uszkodzona, głównie wierzchołkowa w 10-25 proc. Najsłabiej wyglądają plantacje jęczmienia siane w początku października, gdzie uszkodzenia są bardziej znaczące.

Na Ukrainie rośliny pszenicy ozimej w przewadze znajdują się obecnie w fazie krzewienia (BBCH 23-26). Mają średnio 13-18 cm wysokości, na m2 jest 400-440 szt. roślin. Żyto ozime zbliża się do końca fazy krzewienia (BBCH 27-29), rośliny są wysokie na 13-14 cm, gęstość upraw oceniana jest na 335-365 szt./m2.

Od drugiej dekady lutego Ukraina notowała wysokie temperatury powietrza. Tylko w ostatniej dekadzie miesiąca średnia temperatura powietrza odpowiadała normom temperatur z końca marca. Spowodowało to szybsze roztopy śniegu, ponadto w całym kraju występowały opady o różnej intensywności, zarówno deszczu, jak i deszczu ze śniegiem.

UkrAgroConsult informuje, że gleba w uprawach pod pszenicę jest wilgotna do ok 138 cm głębokości, generalnie na obszarach uprawowych gleba uwilgotniona jest do głębokości ok 60 cm.

Podobał się artykuł? Podziel się!