PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Korekta cen zbóż

Korekta cen zbóż Fot. Shutterstock

We wtorek kontrakty zbożowe na światowych giełdach w większości traciły na wartości. Cenę z poniedziałkowego zamknięcia utrzymała jedynie pszenica na Matif (173 euro/t).W poniedziałek notowania zbóż osiągnęły wielomiesięczne maksima cenowe. Wczoraj na rynkach doszło do realizacji zysków i spadku cen większość kontraktów zbożowych. Poziom poniedziałkowego zamknięcia notowań utrzymała jedynie pszenica na paryskiej giełdzie (173 euro/), co jest- przypomnę- najwyższą ceną od siedmiu miesięcy.

Amerykańska pszenica potaniała o 0,6 proc. do 165,16 USD/t. Podczas poprzednich pięciu z rzędu sesji wzrostowych cena wzrosła o 7 proc. wyraźnie pokonując poziom oporu w okolicach 160 USD/t. Australijski ABARES poinformował, że produkcja pszenicy w tym kraju w obecnym sezonie wyniosła rekordowe 35,13 mln t- o 2,13 mln t więcej niż prognozował USDA w miesięcznym raporcie kilka dni temu.

Kukurydza na Matif potaniała o 0,4 proc. do 172,75 euro/t, natomiast na CBoT cena spadła o 0,3 proc. Za gorszym nastrojem inwestorów w przypadku amerykańskiej zbóż mógł stać plan meksykańskiego senatora, który w odwecie na zapowiadane cła dla produktów importowanych przez USA z Meksyku zapowiedział przeforsowanie ustawy nakazującej zakupy zbóż z Ameryki Południowej. Dotychczas Meksyk jest jednym z głównych odbiorców amerykańskich zbóż.

Kolejnym czynnikiem negatywnie wpływającym na notowania amerykańskich zbóż jest umacniający się dolar do głównych walut. W ciągu ostatnich dwóch tygodni dolar umocnił się do euro o 2 proc. do 1,0575 euro/USD. To pogarsza konkurencyjność eksportową na rynku międzynarodowym.


Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (173,00 euro/t- 744 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,61 proc. (165,16 USD/t- 669 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,43 proc. (172,75 euro/t- 743 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena spadłą o 0,33 proc. (147,34 USD/t- 597 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (1)

  • rolnik 2017-02-16 10:48:55
    Tak jak przewidywałem , redaktor opisze korektę ułamkową z wtorku która będzie świecić do "łyk endu" a o wczorajszych i dzisiejszych wzrostach zapewne zobaczymy dopiero w niedzielę wieczorem w skromniutkim artykuliku który zniknie w poniedziałek :) . Nie mam pretensji o treść bo trudno dyskutować z faktami ale chodzi o przekaz że małowartościowa informacja będzie wałkowana powielana a znaczne np. wzrosty przemilczane lub gdzieś pojawią się na chwileczkę :) . Zapewne tym trollem wymuszę normalne sprawozdanie z giełd ale czy to nie mogło być obiektywne i samoistnie .
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.167.216.239
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!