Na światowym rynku oleistych w minionym tygodniu dominowały spadki cen. Amerykańska soja i kanadyjski rzepak taniały cały tydzień (z wyjątkiem środy) i w sumie przez ten czas straciły na wartości odpowiednio 2,5 proc. i 1,9 proc.

Lepiej wypadły notowania rzepaku na Matif. Pomimo spadku ceny w czwartek i piątek, tydzień zakończył wzrostem notowań o 0,4 proc. do 423,25 euro/t. Światowe giełdy oleistych, szczególnie słabo zakończyły notowania w czwartek i piątek.

Przy braku istotnych informacji płynących z rynku, wydaje się, że długi weekend w USA (w poniedziałek giełdy zamknięte- President’s Day) miał duże znaczenie w podejmowaniu decyzji o sprzedaży (zamykaniu długich pozycji, i/lub otwieraniu krótkich pozycji). Szczególnie dotyczyło to amerykańskiej soi, która w ostatnie dwa dni tygodnia potaniała o 2,7 proc.

Z punktu widzenia analizy technicznej wykresów ostatnie zniżki cen rzepaku i canoli mieszczą się w granicach typowej korekty. Nieco gorsza sytuacja występuje na soi, ale większe rozchwianie cen w tym przypadku jest widoczne od kilku miesięcy.

Rzepak Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 0,65 proc. (423,25 euro/t- 1833 zł/t).


Notowania majowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt marcowy- cena spadła o 1,08 proc. (379,37 USD/t- 1544 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt marcowy- cena spadła o 0,69 proc. (517,70 CAD/t- 1609 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!