Wczoraj na światowych giełdach zagościły spadki cen kontraktów zbożowych. O ile na giełdzie w Paryżu pszenica i kukurydza oraz kukurydza na CBOT potaniały symbolicznie, o tyle amerykańska pszenica zanotowała 1,4 proc. spadek ceny. Był to jednocześnie największy jednodniowy spadek ceny od 1 marca br.- w dniu, gdy został wyznaczony blisko sześcioletni dołek cenowy.

Tylko nieznaczny spadek cen kukurydzy był po części wspomagany silnym wzrostem notowań ropy na światowych rynkach- o 4-5 proc. do ok. 40 USD/baryłkę. Od styczniowych dołków cena ropy wzrosła już blisko 40 proc. W USA ok. 40 ziarna kukurydzy przerabiane jest na bioetanol.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena spadła o 0,16 proc. (157,00 euro/t- 675 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 1,36 proc. (172,97 USD/t- 670 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena spadła o 0,16 proc. (154,75 euro/t- 665 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 0,07 proc. (144,97 USD/t- 562 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!