Od maksymalnych poziomów, notowanych w drugiej połowie czerwca ceny najpopularniejszej benzyny Eurosuper 95 w zależności od producenta spadły o 376 – 408 złotych za 1000 litrów. W przypadku diesla przeceny sięgnęły 262 – 272 złote – informuje Urszula Cieślak, dyrektor marketingu w BM REFLEX.

Wydawać by się mogło, że stąd do obniżek na stacjach benzynowych prosta droga. A jednak…Przeceny niechybnie nadejdą z kilkudniowym opóźnieniem. Jeśli w ogóle. Rynek nie raz już pokazał, że potrzebuje czasu. Tak jest i tym razem.

A na razie litr bezołowiowej benzyny kosztuje 3 złote 61 groszy. Olej napędowy to wydatek rzędu 3 złotych 88 groszy. Jak szybko i czy na wszystkich stacjach, zależy od konkurencji.

Przenieśmy się na światowe rynki. Ceny ropy naftowej spadły w ciągu tygodnia o ponad 10%. To największy spadek od połowy grudnia ubiegłego roku. Ale po zakończeniu obecnej tendencji spadkowej, znów nadciągną wzrosty..

Prognozy dotyczące światowego popytu na ropę w tym roku mają być wyższe od zakładanych. Rok 2009 powinien zakończyć dwuletni cykl spadków. Od 2010 roku Międzynarodowa Agencja Energii spodziewa się już wzrostu konsumpcji.

Źródło: farmer.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!