PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Król Rzepak I

Król Rzepak I

Autor: farmer.pl, Tomasz Roszkowski

Dodano: 10-07-2012 14:37

Tagi:

To co nie udało się w kwietniu może nastąpić w każdej chwili!Wczoraj cena rzepaku na paryskiej Matif wzrosła do 519,25 euro/t., tym samym do absolutnego rekordu ze stycznia 2011 r. brakuje już tylko 2,5 euro! Czy to co się nie powiodło w kwietniu ma szanse ziścić się obecnie? Wiele wskazuje na to że tak. Szerszą analizę sytuacji na rynku rzepaku dokonałem w pierwszej dekadzie kwietnia br. Aby się nie powtarzać skupię się na tym co się wydarzyło od tamtego czasu i może wydarzyć w nieodległej przyszłości.

Pod koniec kwietnia wygasająca seria majowa kontraktu na rzepak była notowana niewiele powyżej 500 euro/t. W tym czasie kolejna seria sierpniowa kontraktu kosztowała blisko 20 euro/t mniej. Różnica ta (spread) spowodowała, że w zasadzie przez kolejne półtora miesiąca cena- po początkowym spadku- poruszała się w przedziale ok. 455- 470 euro. Dlaczego tak się działo? Po pierwsze kontrakt majowy dotyczył rzepaku ze starych zbiorów, kontrakt sierpniowy obejmuje zbiory z obecnego sezonu. Po drugie nałożyła się na to korekta techniczna notowań w efekcie jeszcze w połowie czerwca cena rzepaku była ok. 45-50 euro niższa niż w kwietniu.

Mało tego, może dziwić fakt, że przy kiepskich przecież prognozach zbioru w UE, dużo niższych niż w ub. r. rzepak z nowych zbiorów, którego będzie mniej powinien być droższy. Niekoniecznie. Należy pamiętać, że jeszcze 1-2 mies. temu zapowiadały się rekordowe zbiory innej rośliny oleistej soi. W maju korekcyjne spadki cen objęły rynek soi jak i rzepaku. Czerwcowe upały i susze w USA mocno nadszarpnęły jej uprawy. Praktycznie bez przerwy od połowy czerwca cena soi na giełdzie w Chicago rośnie i osiągnęła wczoraj rekord wszechczasów 16,65 USD/buszel bijąc o 2 centy poprzedni z lipca 2008 r.  Jutro poznamy m.in. najnowszą prognozę zbiorów soi w USA, od jej wysokości będzie zależeć najbliższa przyszłość cen soi jak i innych oleistych w tym oczywiście rzepaku.

Wczorajszy historyczny szczyt soi, bliskie rekordowemu notowanie rzepaku i kanadyjskiej canoli wpisuje się w ogólnoświatowy trend wzrostu cen surowców rolnych. Analizując załączone wykresy rzepaku, w kontekście sytuacji fundamentalnej oleistych wydaje się, że rzepak skazany jest na dalszy wzrost cen. Zmienić to mogą jedynie nadzwyczaj korzystne dane dla rynku soi w jutrzejszym raporcie.

I jeszcze na zakończenie, niestety nie znam aktualnych cen w skupu rzepaku w Polsce, ale przeliczając na złotówki, wczorajsza cena rzepaku w Paryżu osiągnęła poziom niewiele ponad 2 200 zł/t!

Podobał się artykuł? Podziel się!

MULTIMEDIA

×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (3)

 • Piotr 2012-07-10 23:44:56
  Prognozy 660 euro są zuchwałe - ale proszę spojrzeć na zależność, która juz występuje od dekad a na wykresach załączonych to również widać iż latach "4", "8" i "2" wystepuja silne spadki na oleistych produtkach. W analizie technicznej to się potwierdza, lecz i fundamentalnie ma to wyjasnienie - zjawiska EL NINO i LA NINA, które występuja regularnie, wg. wykresu co 4 lata. Wynika z tego iż na te zbiory na rzepaku czeka nas silny spadek...

  Polecam lekture:

  http://www.bryk.pl/teksty/studia/geografia/geografia_spo%C5%82eczno_ekonomiczna/19711-el_nino_i_la_nina.html

 • Piotr 2012-07-10 23:25:45
  Spoglądając na wykres nr 3(po prawej) można prosto wyczytać iż teraz czeka nas korekta całego ruchu prowzrostowego od 30/07/2011, a to korekta ruchu od 400 euro...

  Zobaczymy więc jutro.
 • rolnik 2012-07-10 18:16:18
  Śmiala prognoza. Patrząc na to co się dzieje, to 660 euro ok 2800 zł z tonę wydaje się realne. O ile pamietam prognoza podana była jeszcze na początku kwietnia. Jak się sprawdzi to wyrazy szacunku.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!