PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kryzysu na rynku zbóż nie ma

Kryzysu na rynku zbóż nie ma

– Nie możemy mówić o kryzysie – powiedział Dacian Ciolos unijny komisarz ds. rolnictwa, odnosząc się do sytuacji na europejskim rynku zbóż.Sektor produkcji zwierzęcej zostanie dotknięty wyższymi kosztami pasz, jako rezultat suszy, który dotknęła Stany Zjednoczone i inne części świata , jednak nie ma obawy, że Unia Europejska będzie miała niedostateczne dostawy zbóż – powiedział Dacian Ciolos podczas nieformalnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa na Cyprze. – Nie możemy mówić o kryzysie – dodał.

Oszacowany całkowity poziom produkcji zbóż w UE jest 2 proc. wyższy niż średnia z 5 lat mimo suszy w wielu regionach Europy.

Dacian Ciolos powiedział jednak, że susza w USA miała zdecydowany wpływ na ceny kukurydzy, pośrednio również na ceny innych zbóż stosowanych w żywieniu zwierząt, np. pszenicy. Komisarz stwierdził także, że światowe ceny mięsa pozostają na relatywnie wysokim poziomie, co mogło zmniejszyć wpływ na wzrost kosztów pasz.

Bardzo ważne jest, aby kraje unikały emocjonalnych reakcji, takich jak ograniczenia w eksporcie zbóż, które powodowałyby jedynie niestabilność cen – powiedział Ciolos. Dodał także, że pozostaje otwarty na pomysł szczytu grupy G20, aby omówić wspólne podejście do sytuacji na rynku zbóż, jednak jak na razie liderzy państw grupy G20 nie widzą potrzeby takiego spotkania.

– Nowy system informacji o rynkach rolnych (AMIS) pomógł nam śledzić rozwój sytuacji co do produkcji i zapasów zbóż, dając nam znacznie lepszy obraz, tego co się dzieje na rynku – powiedział.

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 23.20.240.193
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!