We wtorek na światowych giełdach większość kontraktów zbożowych drożała. Wyjątkiem była kukurydza notowana na paryskiej giełdzie, która po serii pięciu sesji wzrostowych, podczas których jej cena wzrosła o 5 proc., wczoraj poddała się korekcie. Z kolei amerykańska kukurydza po blisko 1 proc. wzroście notowań wyznaczyła nowy lokalny szczyt ceny i jest najdroższa od pierwszej dekady października 2015 r.

Pszenica na MATIF po ponad jednoprocentowym wzroście ceny osiągnęła najwyższe notowanie od 27 stycznia br. (wykres kontynuacyjny), natomiast na CBOT od blisko miesiąca. Zboża, podobnie jak i oleiste, obecną falę wzrostową rozpoczęły na przełomie lutego i marca br., czyli ok. 3-4 tyg. po wyznaczeniu dołka notowań ropy i rozpoczęciu silnej fali wzrostowej (cena ropy w tym czasie wzrosła ponad 50 proc.). Należy pamiętać, że część zbóż i oleistych przerabiana jest na biopaliwa (w USA ok. 40 proc. kukurydzy).

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,07 proc. (164,75 euro/t- 718 zł/t).
Wykres 1


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 1,47 proc. (177,01 USD/t- 682 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena spadła o 0,45 proc. (167,75 euro/t- 732 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 0,76 proc. (156,29 USD/t- 602 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!