Początek tygodnia na światowych giełdach przyniósł kontynuację wzrostu cen kukurydzy i korektę na pszenicy. Kukurydza notowana na paryskiej giełdzie wyznaczyła po raz kolejny nowe maksimum cenowe w obecnej - trwającej od trzeciej dekady lutego br. - fali wzrostowej i jest najdroższa od 9 listopada 2015 r. Była to piąta z rzędu sesja wzrostu notowań podczas których cena podniosła się w sumie o 5 proc.

W piątek odbyły się ostatnie sesje notowań kontraktów majowych na zboża na CBOT. Kolejne najbliższe serie z terminem dostawy w lipcu są wyceniane wyżej- pszenica o 2,1 proc., a kukurydza o 2,3 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,76 proc. (163,00 euro/t- 713 zł/t).
Wykres 1


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena nie zmieniła się (174,44 USD/t- 674 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 1,66 proc. (168,50 euro/t- 737 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 0,83 proc. (155,11 USD/t- 599 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!