W czwartek na światowe giełdy powróciły wzrosty cen kontraktów zbożowych, szczególnie dobrze wypadły notowania na paryskiej giełdzie MATIF, gdzie zwyżki wyniosły ok. 1 proc. Cena kukurydzy na tej giełdzie wzrosła czwarty raz z rzędu i wyznaczyła nowy lokalny szczyt notowań. Jej cena jest najwyższa od 26 stycznia br.

Według danych USDA tygodniowe zobowiązania eksportowe pszenicy amerykańskiej wyniosły 488 tys. t i znacznie przekroczyły oczekiwania analityków (250-400 tys. t). W przypadku kukurydzy było odwrotnie. Tygodniowy eksport wyniósł zaledwie 903 tys. t (rynek oczekiwał 0,95-1,1 mln t).

W ujęciu tygodniowym (krótszy tydzień- w Wielki Piątek rynki były zamknięte) również lepiej wypadły notowania na MATIF. Pszenica podrożała o 3,0 proc., a kukurydza o 2,3 proc. W Chicago pszenica nie zmieniła ceny w stosunku do poprzedniego piątku, a kukurydza zyskała 0,8 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,97 proc. (156,50 euro/t- 668 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena nie zmieniła się (170,12 USD/t- 651 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 1,14 proc. (155,75 euro/t- 665 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 0,41 proc. (145,66 USD/t- 557 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!