PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Kukurydza na świecie coraz droższa

Kukurydza na świecie coraz droższa Fot. Shutterstock

Po wczorajszej sesji notowań amerykańska kukurydza jest najdroższa od ponad 7 mies. Cena kukurydzy na giełdzie w Paryżu wzrosła o kolejne 1 euro do 173 euro/t.Poprawia się sytuacja cenowa na światowym rynku zbóż. Wczoraj po raz kolejny wzrosły ceny wszystkich prezentowanych poniżej kontraktów. Amerykańska kukurydza po wzroście ceny o 0,6 proc. do 146 USD/t wyznaczyła nowy szczyt cenowy w obecnej fali wzrostowej jest najdroższa od końca czerwca 2016 r. Od wieloletniego dołka wyznaczonego 31 sierpnia ub.r. cena wzrosła już 23 proc.- i to pomimo rekordowej produkcji w obecnym sezonie w USA i na świecie.

Cena kukurydzy na Matif zyskała 0,6 proc. do 173 euro/t. Do ostatniego szczytu notowań (3 stycznia) brakuje już tylko 2 euro (wykres kontynuacyjny), natomiast cena marcowego kontraktu jest najdroższa od lipca ub.r. Cena pszenicy w Paryżu wzrosła o 0,7 proc. do 171 euro/t. co oznacza najwyższe notowanie od miesiąca.

Notowania amerykańskiej pszenicy wzrosły wczoraj o 0,4 proc. do 158,9 USD/t. Cena po raz czwarty w tym roku zbliża się do ważnego oporu przy 160 USD/t. Być może dzisiaj poziom ten zostanie pokonany. A zależy to od reakcji inwestorów na najnowszy miesięczny raport USDA m.in. na temat światowego bilansu zbóż, który poznamy dzisiaj o 18-tej naszego czasu.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,74 proc. (171 euro/t- 737 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,41 proc. (158,91 USD/t- 644 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,58 proc. (173,00 euro/t- 746 zł/t).
Wykres 6


Notowania marcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 0,61 proc. (145,96 USD/t- 591 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!