Piątkowe notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach przebiegały w zmiennych nastojach. Duży spadek europejskiej pszenicy, brak zmiany odpowiednika za oceanem i wzrost cen kukurydzy. Szczególnie znamienny jest ponad jednoprocentowy wzrost notowań kukurydzy amerykańskiej.

Wspomniany wzrost ceny kukurydzy doprowadził do wyznaczenia nowego szczytu notowań w obecnej fali wzrostowej. Aktualnie amerykańska kukurydza jest najdroższa od połowy grudnia ub. r. Jak wspominałem niejednokrotnie wcześniej wzrostom cen kukurydzy sprzyja drożejąca ropa na światowych rynkach w ostatnich tygodniach. A należy pamiętać, że ok. 40 proc. amerykańskiej pszenicy jest przerabiane na bioetanol.

W ujęciu tygodniowym cena pszenicy na MATIF obniżyła się o 1,9 proc., na CBoT spadła o 0,1 proc. Natomiast kukurydza w Paryżu podrożała o 1,1 proc., a w Chicago wzrosła aż o 4,5 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena spadła o 1,63 proc. (151,25 euro/t- 650 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena nie zmieniła się (168,93 USD/t- 645 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,32 (156,75 euro/t- 674 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,20 proc. (149,01 USD/t- 569 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!