W piątek po raz kolejny w tym tygodniu drożały zboża na światowych giełdach. Spadkowy trend krótkoterminowy, który na zbożach panuje od miesiąca wydaje się dobiegać końca. Liderem rynku w mijającym tygodniu była kukurydza notowana na Matif, której cena wzrosła o ponad 5 proc. Panująca susza w Europie ograniczy plonowanie tego zboża, co przekłada się na ceny. Z drugiej strony w USA też nie jest najlepiej. W sumie sezonowa słabość rynku, generalnie występująca podczas żniw powinna dobiegać końca.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,28 proc. (179,75 euro/t- 753 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,69 proc. (187,57 USD/t- 719 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 0,82 proc. (183,50 euro/t- 768 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,81 proc. (146,75 USD/t- 562 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!