W poniedziałek kukurydza notowana na giełdzie w Chicago taniała piątą sesję z rzędu- tym razem ponad 2 proc. ustanawiając kolejny w ostatnich tygodniach dołek cenowy. Obecny poziom ceny był ostatnio widziany w sierpniu 2010 roku, tuż po rozpoczęciu wielkiej światowej hossy na surowcach rolnych wywołanej suszą w Rosji.

Amerykańska pszenica po kolejnym spadku ceny „ testuje" dołki wyznaczone w sierpniu/wrześniu br. Notowaniom nie pomagają dobre informacje płynące z raportu USDA. Plantacje pszenicy ozimej w tym kraju oceniane są w 63 proc. w kondycji doskonałej i bardzo dobrej. Co prawda stan ten pogorszył się przez ostatni tydzień o 2 pkt. proc., ale w porównaniu z ub. rokiem o tej porze i tak jest bardzo wysoki (wówczas wyniósł zaledwie 34 proc.!).

Póki co spadki cen za oceanem nie przeszkadzają się na notowania w Paryżu. Cena pszenicy „twardo" trzyma się powyżej 200 euro/t, kukurydza natomiast oscyluje od drugiej połowy lipca br. w przedziale cenowym 166-178 euro/t.

Pszenica Matif, kontrakt styczniowy- wczoraj notowania spadły o 0,24 proc. (204,00 euro/t- 853 zł/t).


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Cena kontraktów marcowych obniżyła się o 0,25 proc., majowe potaniały o 0,25 proc. i kosztowały 202,50 i 201,75 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy powoli przekształca się we wzrostowy,  krótkoterminowy od 3 mies. jest wzrostowy.


Najbliższe techniczne opory do pokonania na wykresie kontynuacyjnym paryskiej pszenicy znajdują się w okolicach 210 i 230 euro/t. Najbliższe wsparcie występuje na poziomie 200 euro/t.

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- spadek ceny wczoraj o 0,35 proc. (235,98 USD/t- 730 zł/t).


W Chicago kontrakty wygasające w marcu potaniały o 0,31 proc., majowe obniżyły się o 0,38 proc.  i kosztowały 239,75 i 241,03 USD/t.

Podobnie jak w przypadku pszenicy na Matif, w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy przekształca się we wzrostowy, krótkoterminowy jest wzrostowy.