Wcześniejsze trzy sesje przetargowe na platformie GDT (Global Dairy Trade) zakończyły się spadkiem cen przetworów mlecznych o ponad 17 proc. Jednak należy pamiętać, co widać na załączonych wykresach, wcześniej indeks wzrósł aż o 63 proc. -od 04 sierpnia br. do 06 października br. odbijając się od wieloletniego dna notowań.


Źródło: www.globaldairytrade.info

Dzisiaj mamy sytuację następująca: wcześniejsze wzrosty cen indeksu GDT przełożyły się na wzrost cen mleka w skupie, chociaż dość skromnie. Ceny mleka w Unii Europejskiej raptem wzrosły o 2,6 proc. we wrześniu i październiku. W Polsce w tym czasie wzrost był niewiele większy i wyniósł 2,9 proc.

Poniższy wykres przedstawia średnie ceny mleka surowego w skupie w UE


Żródło: KE

Poniższy wykres przedstawia średnie ceny mleka surowego w skupie w Polsce wg danych UE


Żródło: KE

Drobne wyjaśnienie. Używając uproszczenia, to przetargi GDT w znacznym stopniu determinują ceny przetworów mlecznych i w konsekwencji ceny mleka surowego na świecie. Jeden z większych producentów mleka surowego- Nowa Zelandia (ponad 20 mln t) eksportuje ponad 90 proc. przetworów z mleka i jest największym eksporterem na świecie. Jednak przełożenie się cen przetworów mlecznych (głównie mleka w proszku) nie od razu przekłada się na ceny mleka surowego w skupie, w tym gównie w UE i w Polsce, ale ma silne powiązania o czym napiszę w kolejnych artykułach. Dzisiejszy artykuł jest pierwszy i pilotażowy. Nie zmienia to faktu, że według moich analiz rynek mleka surowego, czyli tego który interesuje rolników producentów, jest już za dołkiem i w najgorszym wypadku czeka go stagnacja z lekką tendencja wzrostową.
Poniższy wykres przedstawia ceny mleka surowego w skupie w Polsce wg GUS


Żródło: GUS

Zapraszam do czytania kolejne analizy rynku mleka tuż przed Świętami. Poruszę w niej obowiązujący od kilkunastu lat trzyletni cykl cenowy na rynku mleka, który się sprawdza do dzisiaj i jest optymistyczny dla producentów mleka.!!!

 

Podobał się artykuł? Podziel się!