Tak jak w tytule - posiadacze zbóż nie zaliczą minionego roku do udanych. W ostatnim dniu notowań, tak jak ostatnio dość tradycyjnie taniała większość zbóż. Wzrosła jedynie cena pszenica na CBOT, podobnie jak i w cały skróconym tygodniu (plus 0.7 proc.). Ale, o ironio w 2015 r. straciła na wartości najwięcej bo aż 20,2 proc.! Pszenica na MATIF potaniała zarówno w ostatnim dniu roku jak i w całym minionym 2015 o 13,3 proc.

Kukurydza na obu giełdach również zakończyła rok spadkami cen. Natomiast w ujęciu ostatniego roku spadki notowań były na dość porównywanym poziomie. Kukurydza na giełdzie w Paryżu potaniała o 11,1 proc. (co jednak może dziwić w kontekście 25 proc. spadku produkcji tego ziarna w UE w obecnym sezonie), natomiast w Chicago cena w 2015 r. spadła o 9,6 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena spadłą o 0,72 proc. (173,50 euro/t- 739 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,21 proc. (172,97 USD/t- 676 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena spadła o 1,53 proc. (144,50 euro/t- 616 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena spadła o 0,07 proc. (141,23 USD/t-552 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!