PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Mieszalnik pasz - inwestycja na lata

Mieszalnik pasz - inwestycja na lata

Autor: Bartosz Wojtaszczyk

Dodano: 04-05-2018 07:43

Tagi:

W przypadku wielu gospodarstw inwestycja we własną mieszalnię pasz jest ekonomicznie zasadna. Zanim wybierzemy jednak konkretny model wyposażenia, warto wiedzieć, na jakie aspekty techniczne należy zwrócić uwagę.W kwietniowym wydaniu "Farmera" pisaliśmy o tym, kiedy inwestycja we własną mieszalnię pasz jest ekonomicznie zasadna. Cytowani przez nas eksperci wskazywali na to, że takie rozwiązanie w wielu przypadkach może nieść ze sobą znaczną obniżkę kosztów żywienia naszych zwierząt. Dotyczy to przede wszystkim gospodarstw o dużej skali produkcji oraz podmiotów dysponujących własnymi gruntami, na których można uprawiać zboża paszowe. Z pewnością zakup własnej mieszalni nie jest inwestycją dla każdego, dlatego też jakąkolwiek decyzję poprzedzić należy staranną analizą opłacalności danego przedsięwzięcia. Jeżeli analiza wykaże, że zakup instalacji do produkcji pasz jest w naszym gospodarstwie zasadny, należy pójść o krok dalej i zastanowić się, na jakie aspekty zwrócić uwagę w momencie wyboru danej instalacji. W pierwszej kolejności skupmy się na charakterystyce mieszalników dostępnych na rynku.

PIONOWY CZY POZIOMY?

Na rynku dostępne są dwa najważniejsze rodzaje urządzeń: pionowe i poziome. Podstawową różnicą dzielącą oba rodzaje mieszalników jest płaszczyzna pracy elementów roboczych urządzenia (pion/poziom). Wśród specjalistów zdania co do wyboru konkretnego rodzaju mieszalników są podzielone. Grzegorz Kędzierski z firmy Pellon wskazuje na zalety wynikające z zastosowania mieszalników poziomych. - Przeprowadzone do tej pory badania wskazują, że mieszalniki typu poziomego charakteryzują się większą wydajnością. Mieszają one paszę dokładniej i szybciej, co z kolei przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej - tłumaczy specjalista.

Zdaniem Waldemara Plottnika z firmy Plottnik Agroconsulting mocną stroną mieszalników pionowych jest przede wszystkim wysoka precyzja dozowania. - Urządzenia tego typu mieszają paszę z dokładnością 1:100000. Oznacza to, że tego rodzaju mieszalnikami można byłoby nawet mieszać premiksy, których to produkcja wymaga ogromnej precyzji. Dokładność pracy naszych mieszalników poświadczona jest szeregiem certyfikatów oraz - co nie mniej istotne - rekomendacją samych rolników. Jednocześnie urządzenia pionowe charakteryzują się mniejszym zapotrzebowaniem na energię i mają mniejsze gabaryty, dzięki czemu można je zastosować w mniejszych pomieszczeniach - mówi nasz rozmówca (...).

 

Artykuł w całości ukazał się w najnowszym majowym numerze miesięcznika "Farmer"  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • Dziki 2018-05-04 14:13:42
    A ja mieszam w wozie paszowym,precyzyjna waga łatwo się napełnia .wymieszanie 7 ton paszy tresciwej dla bydła zajmuje ni 20 minut z zaladunkiem .
  • jerro 2018-05-04 08:08:48
    Poprawcie te błędy "mocną stroną mieszalników pionowych jest przede wszystkim wysoka precyzja dozowania". - piszecie o poziomym mieszalniku.
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.224.151.24
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!