Notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach przebiegały wczoraj w zmiennych nastrojach. Jako jedyna potaniała pszenica na giełdzie w Paryż, a kukurydza nie zmieniła ceny w stosunku do dnia poprzedniego. Początkowo również taniały zboża za oceanem, ale ostatecznie zakończyły dzień na plusach, chociaż pszenica zyskała symbolicznie. Ponad jednoprocentową zwyżkę odnotowała amerykańska kukurydza, która wyznaczyła nowy lokalny szczyt notowań i jest najdroższa od połowy lipca br.

Wyraźny wzrost ceny kukurydzy w Chicago był wynikiem silnie drożejącej ropy na światowych giełdach, której ceny ostatecznie wzrosły ponad 2 proc. Przypomnę, że drożejąca w ostatnich tygodniach ropa korzystnie wpływa na poziom ceny amerykańskiej kukurydzy (pomimo rekordowej w tym sezonie produkcji) ponieważ ok. 40 proc. ziarna przerabiane jest na bioetanol.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,61 proc. (162,75 euro/t- 703 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,06 (154,41 USD/t- 607 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena nie zmieniła się (159,25 euro/t- 688 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,06 proc. (140,74 USD/t- 553 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!