W piątek notowania zbóż na światowych giełdach przebiegały zmiennie. Nadal traciła (piątą sesję z rzędu) pszenica w Paryżu i zyskiwała amerykańska kukurydza (czwartą sesję z rzędu).  Przez tydzień pszenica na Matif straciła na wartości 3,9 proc., a w Chicago 6,1 proc. Kukurydza w Paryżu potaniała o 0,9 proc., a na CBOT zyskała 0,7 proc.

Komisja Europejska wydała pozwolenia na eksport pszenicy w tym sezonie już na 28,2 mln t, o 2,3 mln t więcej niż o tej porze w roku ubiegłym (wzrost o 8,9 proc. W ostatnim raporcie USDA prognozuje rekordowy eksport pszenicy z UE na poziomie 33,5 mln t. (pierwszy raz UE będzie największym światowym eksporterem tego ziarna).

Pszenica Matif, kontrakt majowy-  notowania spadły o 0,27 proc. (182,75 euro/t- 737 zł/t).
Wykres 1

Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena nie zmieniła się (181,69 USD/t- 677 zł/t).
Wykres 4


Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 0,76 proc. (162,75 euro/t- 656 zł/t).
Wykres 6

Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7


Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,93 proc. (149,50 USD/t- 557 zł/t).
Wykres 9


Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10
Podobał się artykuł? Podziel się!