Piątkowe notowania kontraktów zbożowych na światowych giełdach przebiegały w zmiennych nastrojach. Ostatecznie tylko cena amerykańskiej kukurydzy zakończyła dzień na plusie (szóstą sesję z rzędu). W ujęciu tygodniowym zboża na giełdzie w Paryżu potaniały, natomiast za oceanem wzrosły. Najwięcej zyskała kukurydza na CBOT- 4,2 proc., natomiast pszenica na tej giełdzie podrożała 0,7 proc. Wzrost notowań zbóż na giełdzie w Chicago odbywał się w ramach odreagowania bardzo silnych spadków cen sprzed 2-3 tyg. (wykresy poniżej).

Słabiej wypadły zboża na MATIF. Cena kukurydzy przez tydzień spadła o 1,1 proc. Pięć dni z rzędu silnie taniała pszenica w kontrakcie z dostawą we wrześniu, której ostatnie notowanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek. W tym czasie cena spadła aż o 10,0 proc. do 143,75 euro/t (622 zł/t). Jednak seria ta przechodzi już do historii i biorąc pod uwagę niskie obroty, nie należy się nią zbytnio przejmować. Kolejna najbliższa seria z dostawą w grudniu wyceniana jest o 14,50 euro/t wyżej (o 10,1 proc.)., a w ostatnim tygodniu jej cena spadła o 2,0 proc.

W piątek USDA podała najnowsze dane o tygodniowym eksporcie zbóż. Zamówienia wywozowe w tygodniu kończącym się 1 września br. wyniosły 662 tys. t pszenicy i znacznie przekroczyły oczekiwania analityków (300- 500 tys. t). Jednak dobre dane nie wystarczyły, aby piątkowe notowania zakończyły się na plusie. Blisko górnej granicy widełek rynkowych były natomiast dane dotyczące kukurydzy. Zamówienia eksportowe wyniosły 1,12 mln t przy oczekiwaniach mieszczących się w granicach 0,8- 1,3 mln t.

W poniedziałek USDA opublikuje najnowszy miesięczny raport dotyczący m.in. światowego bilansu zbóż w obecnym sezonie. Rynek oczekuje pogorszenia się prognoz plonowania kukurydzy w USA. Również z powodu suszy w Chinach prognozowane są niższe zbiory, ale czy będzie to odzwierciedlone już w najbliższym raporcie przekonamy się w poniedziałek.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,94 proc. (158,25 euro/t- 685 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2