Na wczorajszej sesji odbyło się ostatnie notowanie kontraktów zbożowych z terminem dostawy w grudniu na giełdzie w Chicago. Pszenica i kukurydza na zakończenie notowań potaniała odpowiednio o 1,6 proc. i 1,3 proc. Kolejne najbliższe serie z dostawą w marcu nieznacznie podrożały o 0,1 proc. i 0,3 proc. do 153,6 USD/t (pszenica) i 142,51 USD/t (kukurydza). Podana cena pszenicy jest wyższa o blisko 7 proc. w stosunku do serii grudniowej, a kukurydzy jest wyższa o 3 proc.

Na rynku w Paryżu notowania przebiegły w spokojnych nastrojach. Pszenica nie zmieniła ceny, a kukurydza po raz kolejny z rzędu zanotowała minimalny wzrost. Po wcześniejszych sześciu z rzędu sesjach spadkowych, obecne wzrosty trwają już siedem sesji, ale w tym czasie cena kukurydzy wzrosła jedynie 1,5 proc.

Pszenica Matif, kontrakt marcowy- cena nie zmieniła się (165,75 euro/t- 736 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,63 proc. (143,85 USD/t- 601 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (165,25 euro/t- 734 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,33 proc. (138,38 USD/t- 578 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!