Początek tygodnia okazał się dość spokojny na giełdach zbożowych. Kontrakty notowane na giełdzie w Chicago podrożały zaledwie 0,2- 0,3 proc., natomiast w Paryżu na MATIF pszenica potaniała kila dziesiątych proc., a kukurydza wzrosła o 0,3 proc. Z punktu widzenia technicznego poniedziałkowe notowania nie wniosły nic nowego do oceny panującego trendu na poszczególnych zbożach i giełdach. Zboża w USA są bliskie swoich dołków (pszenica dziesięcioletniego i kukurydza blisko dwuletniego), natomiast w Europie (MATIF) ceny trzymają się znacznie mocniej (wykresy poniżej), a to głównie za sprawą drastycznie niższych zbiorów we Francji.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena spadła o 0,60 proc. (165,50 euro/t- 710 zł/t).
Wykres 1


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,24 proc. (153,22 USD/t- 593 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt sierpniowy - cena wzrosła o 0,30 proc. (165,5 euro/t- 710 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowe kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 0,31 proc. (128,05 USD/t- 496 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!