W ubiegłym tygodniu liderem notowań kontraktów zbożowych na światowych giełdach była kukurydza. W poniedziałek kukurydza notowana na MATIF wyznaczyła najnowszy szczyt notowań w obecnej fali wzrostowej i była najdroższa od początku listopada ub.r. Kolejne trzy sesje przyniosły korekcyjny spadek ceny, ale w sumie tydzień zakończył się 0,3 proc. wzrostem notowań.

Lepiej przebiegały notowania kukurydzy za oceanem. W środę, po trzeciej z rzędu sesji wzrostowej, wyznaczyła nowy szczyt notowań z ceną ostatni raz widzianą w lipcu 2015 r. Na notowania kukurydzy korzystnie wpływa drożejąca ropa na światowych rynkach (ok. 40 proc. amerykańskiej kukurydzy przerabiane jest na bioetanol).

Słabiej w ubiegłym tygodniu wypadły notowania pszenicy. Chociaż we wtorek pszenica na MATIF wyznaczyła nowy lokalny szczyt notowań i była najdroższa od końca stycznia br., to jednak kolejne sesje miały charakter korekcyjny i w sumie przez tydzień notowania spadły o 0,5 proc.

Jeszcze słabiej przebiegały notowania pszenicy na giełdzie w Chicago. Przez tydzień cena obniżyła się o 1,5 proc. Dużo pszenicy (rekordowe zapasy) i prognozowane dobre zbiory są najwyraźniej główną przyczyna słabszego zachowywania się notowań.

Pszenica MATIF, kontrakt wrześniowy - cena wzrosła o 1,24 proc. (163,50 euro/t- 722 zł/t).
Wykres 1


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy - cena spadła o 0,21 proc. (171,87 USD/t- 676 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena wzrosła o 0,61 proc. (166,25 euro/t- 734 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy - cena wzrosła o 1,15 proc. (155,31 USD/t- 611 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!