PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

Młodzi rolnicy w UE

Młodzi rolnicy w UE Bardzo ważne dla młodych unijnych rolników są wspieranie transferu wiedzy, a także doradztwo oraz szkolenia zawodowe (Fot.Fotolia)

Podczas konferencji „Dzisiejsi młodzi farmerzy ekologami jutra” komisarz Hogan podkreślił znaczenie młodych rolników dla tego sektora.Obecnie tylko 6 proc. europejskich rolników ma poniżej 35 lat a 56 proc. powyżej 55 lat. Jak stwierdził komisarz Hogan wraz ze starzeniem się rolniczej wspólnoty coraz ważniejsze jest odnawianie pokoleń i dostosowanie do tego polityki.

Europejscy młodzi rolnicy są przyszłością sektora rolno-spożywczego. Komisja rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich wspiera ich przez WPR. Na przykład 177 tys. młodych rolników skorzysta do 2020 r. z pomocy na rozpoczęcie działalności. Zostanie to wprowadzone w ramach aktualnej WPR. Ponadto 280 tys. młodych rolników korzysta w ramach płatności bezpośrednich z dodatkowego wsparcia przez pięć lat.

We wsparciu młodych rolników pomaga też Europejskie Partnerstwo Innowacyjne (EIP-AGRI), które ma szereg programów zachęcających do stosowania innowacyjnych technik.

W ramach ankiety związanej z uproszczeniem WPR młodych rolników zapytano, jakie są największe bariery na drodze do bycia rolnikiem. Za najważniejsze uznano: ceny i dostępność ziemi oraz niską opłacalność działalności, za stosukowo najmniej istotne przepisy krajowe i podatki.

Z drugiej strony na pytanie w czym WPR mogłaby najlepiej pomóc młodym unijnym farmerom i innym wiejskim przedsiębiorcom na pierwszym miejscy znalazło się wsparcie w rozpoczęciu działalności gospodarczej (20 proc. wskazań) i wspieranie transferu wiedzy, a także doradztwo oraz szkolenia zawodowe (20 proc.). Stosunkowo najrzadziej wskazywano na poprawę dostępu do instrumentów finansowych (7 proc.) oraz miejsce dla inicjatyw stymulujących współpracę z różnymi pokoleniami, a także dodatkowe wsparcie dla młodych rolników (po 9 proc.).

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (5)

 • rolnik 2017-10-01 12:04:15
  Też sobie chwalę. Korzystam z wszystkich programów. Mam z 60 hektarów. Żadnego bydła ani świń. 2 psy i kot. Robię dużo usług po całej okolicy. Żyć nie umierać - kasa jest , 4 miesiące wolnego w ciągu roku. Tylko nad Bałtyk nie mam jak w lecie jechać - ale zimą tajskie lato też jest fajne. W tym roku kupię tam mieszkanie jak dopłaty przyjdą.
 • wezmnieodtylu 2017-10-01 11:57:03
  Acze wybielacze?
 • grego 2017-10-01 07:32:38
  Najpierw bys musial sie z tydzien w acze moczyc😅
 • Fabian 2017-10-01 06:30:58
  Jestem mlodym rolnikiem i bardzo sobie chwalę takie zycie. Opasy pokarmie w polu coś się zrobi kartofelki zebrane z 2 ha na handel. I cza wolny do wykorzystania. A ze u mnie osiedle nowobogackich co miasto się nie podobało to czesto odwiedzam samotne zonki. Co tam się wyprawia. Sam pitagoras takich konfiguracji by nie wymyślił...
 • Rolnik 2017-09-30 15:14:27
  A dlaczego tylko na rozpoczecie dzialalnosci wsparcie .czyli ten co kupi pare ha pola i ma 39 lat to dostanie mr a ten co ma 25 lat i gospodarstwo prowadzi cztery lata jemu sie nie nalezy, jakies jaja z tym mlodym rolnikiem
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!