W skupach widać spadki cen, głównie byków. Ceny jałówek i krów nie zmieniły się, lub uległy niewielkim spadkom.

Cena jałówek oraz krów jest stabilna, gdyż sprzedaż opiera się głównie o rynki unijne – oczywiście możliwe są niewielkie wahania – powiedział Miłosz Nowacki, Dyrektor Oddziału w Hucie nieopodal Piły Polskiego Koncernu Mięsnego DUDA. – Inaczej jest w przypadku byków, gdzie duża część sprzedaży opiera się o rynek turecki. Odkąd około 2 tygodnie temu Turcja zmieniła opłaty związane z wprowadzeniem mięsa importowanego do obrotu eksport stał się mniej opłacalny – mięso od lokalnych producentów w Turcji jest teraz w takiej samej cenie jak importowane – dodał.

Jak podkreśla, bardzo negatywnie na rentowność handlu odbije się przyjęte niedawno Rozporządzenie Komisji Europejskiej Nr 342/2012 zmniejszające o ponad 1/3 dopłaty do eksportu wołowiny na rynki trzecie.

W przypadku naszego zakładu obniżka dopłat ma znaczący wpływ na rentowność  co łącznie z podniesionym cłem, kosztami odpraw itp. powoduje, że opłacalność eksportu drastycznie spadła – komentuje Miłosz Nowacki. – Najbardziej martwi fakt, iż decyzje te zapadły nagle, a eksporterzy nie mieli czasu, aby przygotować się do zmian co bezpośrednio przekłada się również na ceny bydła. Oczekujemy zdecydowanej interwencji polskich instytucji i stowarzyszeń branżowych w tej sprawie – podkreśla. Podobał się artykuł? Podziel się!