Pszenica notowana na giełdzie w Paryżu obroniła ważny poziom wsparcia (200 euro/t) i po niezłym wzroście ceny wczoraj ( o 2,25 euro) i dzisiaj wczesnym popołudniem (o 2 euro)  kosztuje już 206 euro/t. Tym samym zbliżyła się na odległość zaledwie 1,5 euro do ostatniego szczytu notowań z 23 października br. Dobrze to świadczy o sile europejskiego rynku, szczególnie w kontekście ostatnich negatywnych informacji (dla poziomu cen), które prawdopodobnie przyczyniły się do słabych notowań pszenicy za oceanem.

Międzynarodowa Rada Zbożowa (IGC) w ostatnim raporcie podniosła prognozę produkcji pszenicy na świecie w obecnym sezonie do 696 mln ton (wobec 693 mln ton wcześniej). Globalne zbiory kukurydzy mają wynieść 948 mln ton (943 mln ton szacowane poprzednio).

Z kolei Indie obniżyły cenę minimalną eksportu pszenicy z 300 USD/t do 260 USD/t. W zamyśle ma to umożliwić większą konkurencyjność eksportu z tego kraju, szczególnie w stosunku do państw basenu Morza Czarnego. Jednak kraj ten nie zalicza się do potęg eksportowych tego ziarna (wg wrześniowego raportu USDA ocenia eksport Indii na 5,5, mln ton pszenicy w bieżącym sezonie- 3,5 proc. udział w światowym eksporcie), więc negatywne oddziaływanie tego czynnika powinno być raczej krótkotrwałe.

Nadal spadają ceny kukurydzy po obu stronach Atlantyku. Wczoraj amerykańska kukurydza po raz kolejny wyznaczyła najniższe notowanie od ponad trzech lat. Natomiast kukurydza w Paryżu po blisko 2 proc. przecenie wczoraj, dzisiaj nadal traci na wartości (piątą sesję z rzędu) i wczesnym popołudniem kosztuje już 162,5 euro (spadek o 1,5 proc.). Sa to jednocześnie najniższe notowania paryskiej kukurydzy od końca czerwca 2010 r.

Pszenica Matif, kontrakt listopadowy- wczoraj notowania wzrosły o 1,12 proc. (204,00 euro/t- 852 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Cena kontraktów styczniowych podniosła się o 0,87 proc., marcowe podrożały o 0,88 proc. i kosztowały 202,00 i 201,50 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy powoli przekształca się we wzrostowy,  krótkoterminowy od ponad 2 mies. jest wzrostowy.


Najbliższe techniczne opory do pokonania na wykresie kontynuacyjnym paryskiej pszenicy znajdują się w okolicach 210 i 230 euro/t. Najbliższe wsparcie występuje na poziomie 200 euro/t.