We wtorek, po pięciu z rzędu sesjach spadkowych (od 18 grudnia) cena pszenicy notowanej na giełdzie w Chicago mocno odreagowała, rosnąc 2 proc. Wzrostom cen sprzyjały obawy o amerykańską pszenicę. Ulewne deszcze lokalnie grożą powodzią, która może zniszczyć część upraw pszenicy ozimej. Z drugiej strony w Kansas i Colorado niska temperatura przy braku pokrywy śnieżnej może uszkodzić zasiewy.

Znacznie mniejszy wzrost ceny wystąpił w przypadku amerykańskiej kukurydzy (0,4 proc.). W tym przypadku również była to pierwsza sesja wzrostowa od 18 grudnia. Wtorkowe silne odreagowanie poniedziałkowego spadku ceny ropy WTI (plus 2,9 proc.) nie przełożyło się na większy wzrost ceny tego ziarna.

Pszenica na MATIF zyskała wczoraj tyle ile straciła w poniedziałek, czyli 1 euro/t (0,6 proc., natomiast kukurydza po 3,7 proc. zniżce w poniedziałek, wczoraj nie zmieniła ceny.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,58 proc. (174,00 euro/t- 734 zł/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 1,98 proc. (174,81 USD/t- 676 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy - cena nie zmieniła się (145,00 euro/t- 615 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 0,42 proc. (142,71 USD/t-552 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10