Po słabszym okresie notowań amerykańskiej pszenicy (najwyższe od 30 lat zapasy w USA) wczoraj cena wystrzeliła w górę o ponad 2 proc. Rynek pozytywnie odebrał informację o sprzedaży do Maroka 260 tys. t amerykańskiej pszenicy. Skłoniło to część inwestorów do zamykania krótkich pozycji (kupno kontraktów) w efekcie doszło do mocnego wzrostu ceny, która w trakcie dnia była wyższa nawet o ponad 3 proc.

Po trzech dniach wzrostu notowań (w sumie o prawie 6 proc.) wczoraj nieznacznie potaniała amerykańska kukurydza. Jak się wydaje- przynajmniej chwilowo- zadziałał poziom oporu przy cenie 137-138 USD/t o którym pisałem we wczorajszym komentarzu (przełamane latem br. kilka dołków notowań z okresu maj 2015- marzec 2016, które wówczas stanowiły poziom wsparcia).

Ceny zbóż na giełdzie w Paryżu po wczorajszym niewielkim wzroście nadal utrzymują się w okolicach 160 euro/t. Brak wyraźnej tendencji na europejskim rynku zbóż utrzymuje się już od kilku tygodni.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,16 proc. (160,50 euro/t- 690 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 2,40 (148,81 USD/t- 570 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,31 proc. (161,00 euro/t- 693 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 0,14 proc. (136,90 USD/t- 524 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!