Po wyznaczeniu w środę 5,5 letniego dołka notowań, amerykańska pszenica notowana na giełdzie w Chicago wczoraj dynamicznie odreagowała spadek. Do blisko 3 proc. wzrostu ceny przyczynił się w głównej mirze skokowy spadek wartości dolara do euro (o ponad 3 proc.) wywołany brakiem komunikatu po posiedzeniu Europejskiego banku Centralnego o dalszym luzowaniu polityki pieniężnej poprzez skup aktywów od banków, czego spodziewali się spekulanci obstawiający dalsze umacnianie się dolara.

Mniejszy wzrost notowań, ale również wyraźny był udziałem amerykańskiej kukurydzy (prawie 2 proc.). To co korzystnie działało na wzrost cen za oceanem, odbiło się czkawką na giełdzie Matif w Paryżu. Pszenica tego dnia potaniała o ponad 1,5 proc., a kukurydza symbolicznie wzrosła.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,56 proc. (174,00 euro/t- 742 euro/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 2,76 proc. (170,76 USD/t- 690 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (165,00 euro/t- 704 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,72 proc. (145,76 USD/t-578 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!