PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Mocny spadek ceny amerykańskiej kukurydzy

Mocny spadek ceny amerykańskiej kukurydzy Fot. Shutterstock

W ubiegłym tygodniu notowania zbóż na światowych giełdach zachowywały się w mieszanych nastrojach. Zboża na paryskiej giełdzie podrożały, natomiast w Chicago potaniały. Bardzo mocno spadła cena kukurydzy- o prawie 7 proc.Po urlopowej przerwie wracają komentarze do notowań zbóż. Dzisiaj jedynie podsumowanie ub. tygodnia. Początek minionego tygodnia była dość optymistyczny. Ceny zbóż w większości silnie rosły- z wyjątkiem amerykańskiej kukurydzy. Kolejne sesje nie były już tak dobre, notowania spadały i to wyraźnie. Ostatecznie europejskie zboża zakończyły tydzień na plusach. Pszenica podrożała na Matif o 0,1 proc. do 173,75 euro/t, natomiast kukurydza podrożała o 0,7 proc. do 175,0 euro/t.

Znacznie gorzej było za oceanem. Pszenica przez tydzień potaniała o 1,2 proc. do 168,93 USD/t. Potężny spadek zanotowała amerykańska kukurydza, której cena spadła o 6,8 proc. do 140,84 USD/t- najniższego kursu od pierwszej dekady maja br. Do spadku notowań kukurydzy na CBoT walnie przyczyniła się ropa, która ponownie potaniała do wielomiesięcznych minimów, a należy pamiętać, że ok. 40 proc. kukurydzy w USA przerabiane jest na bioetanol.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,14 proc. (173,75 euro/t- 734 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,33 proc. (168,93 USD/t- 639 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt sierpniowy- cena nie zmieniła się (175,00 euro/t- 739 zł/t).
Wykres 6


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 1,38 proc. (140,84 USD/t- 533 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (0)

BRAK KOMENTARZY

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.166.172.180
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!