W piątek, po dniu wolnym w USA (Święto Dziękczynienia), ceny kontraktów zbożowych spadły. Notowaniom kukurydzy nie pomogły nawet rekordowe w tym sezonie tygodniowe zamówienia eksportowe – ponad 2,5 mln t i cena spadła blisko 2 proc. Słabe dane eksportowe amerykańskiej pszenicy zaowocowały blisko 3 proc. spadkiem ceny. Na tym tle obniżki zbóż w Paryżu (po kilka dziesiątych proc.) należy uznać za sukces. Od kilku tygodni wyraźnie słabnące euro do amerykańskiego dolara powoduje wzrost konkurencyjności europejskiej pszenicy na światowym rynku.

Przez ostatni tydzień pszenica na MATIF nie zmieniła ceny, natomiast na CBOT potaniała aż 4,7 proc. Cena kukurydzy na giełdzie w Paryżu spadła o 0,9 proc., a w Chicago obniżyła się o 1,1 proc.

Pszenica MATIF, kontrakt grudniowy - cena spadła o 0,42 proc. (176,25 euro/t- 752 euro/t).
Wykres 1


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 2,82 proc. (171,13 USD/t- 690 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt styczniowy - cena spadła o 0,60 proc. (165,50 euro/t- 707 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy - cena spadła o 1,84 proc. (141,43 USD/t-570 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!