Miniony tydzień był zwariowany na światowych rynkach zbóż. Pierwsze dni przyniosły silne wzrosty, które na koniec tygodnia przerodziły się w mocne spadki cen. Wzrosty notowań doprowadzały ceny do wielomiesięcznych szczytów. Końcówka tygodnia- ostudziła nadzieje sprowadzając ceny do poziomów znacznie niższych. W efekcie w ujęciu tygodniowym cena pszenicy na Matif spadła o 0,8 proc., a na giełdzie w Chicago wzrosła o 1,6 proc. Kukurydza w Paryżu podrożała o 1,4 proc., natomiast w Chicago potaniała o 1,8 proc.

Piątkowe znaczne zniżki cen sugerują, że ostatnie wzrosty notowań były typowo spekulacyjne, ale czy rzeczywiście jest tak należy zaczekać na wyniki najbliższych kilku sesji.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 2,12 proc. (150,50 euro/t- 649 zł/t).
Wykres 1


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 5,80 proc. (171,59 USD/t- 659 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena spadła o 2,45 (159,00 euro/t- 688 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena spadła o 3,32 proc. (146,35 USD/t- 562 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

 

Podobał się artykuł? Podziel się!