W poniedziałek drożały wszystkie kontrakty terminowe na zboża. Liderem wzrostów była paryska kukurydza. Jednaj jej wzrost obecnie należy traktować jako silne odreagowanie wcześniejszych spadków, które doprowadziły notowania w okolice dołka z początków sierpnia br.

Znacznie ciekawiej (pomimo mniejszego wzrostu ceny w poniedziałek) prezentuje się pszenica po obu stronach Atlantyku. Notowania kontraktów są obecnie wyceniane najwyżej od blisko czterech miesięcy!

Pszenica Matif, kontrakt listopadowy- wczoraj notowania wzrosły o 0,90 proc. (196,25 euro/t- 826 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Cena kontraktów styczniowych podniosła się o 0,90 proc., marcowe podrożały o 0,90 proc. i kosztowały 196,00 i 196,25 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie wyraźnie dominuje tren spadkowy, zarówno długo-, średnioterminowy, krótkoterminowy obecnie jest wzrostowy.


Notowania kontraktów na pszenicę w Paryżu zbliżyły się do ważnego poziomu wsparcia w okolicach 175-180 euro/t. Jest to rejon minimów cenowych z przełomu listopada/grudnia 2011 roku, po których rozpoczęła się hossa trwająca do listopada 2012 roku. Przełamanie wspomnianego poziomu może mieć opłakane skutki dla dalszego zachowania się cen. Następne najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie ok. 155 euro/t.  Wzrosty cen z ostatnich dwóch tygodni znacznie oddaliły ryzyko pokonania wspomnianego wsparcia.

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- wzrost ceny wczoraj o 1,13 proc. (255,27 USD/t- 791 zł/t).


W Chicago kontrakty wygasające w marcu podrożały o 1,04 proc., majowe podniosły się o 1,14 proc.  i kosztowały 258,86 i 260,78 USD/t.

Podobnie jak w przypadku pszenicy na Matif, w Chicago obecnie dominuje wyraźny trend spadkowy- długo-, średnioterminowy, krótkoterminowy jest aktualnie wzrostowy.


Ceny amerykańskiej pszenicy spadają od roku - od wyznaczeniu w lipcu 2012 r. szczytu ok. dwumiesięcznej dynamicznej hossy wywołanej suszą. Z punktu widzenia analizy technicznej najbliższe istotne wsparcie stanowi dołek notowań z grudnia 2011 roku ( ok. 210 USD/t).  Od blisko miesiąca cena systematycznie pnie się w górę oddalając się od ostatniego dołka (ok. 230 USD/t) o ponad 20 USD/t.