We wtorek podrożała większość kontraktów na zboża. Najwięcej zyskała pszenica notowana na giełdzie Matif- prawie 3 proc. i zbliżyła się do czwartkowego szczytu notowań. Prawie o połowę mniejszy wzrost notowań osiągnęła pszenica na giełdzie w Chicago, ale wystarczyło to do wyznaczenia nowego blisko dwumiesięcznego szczytu. Po raz drugi z rzędu nowe maksimum cenowe osiągnęła amerykańska kukurydza, choć wczorajszy wzrost ceny nie był zbyt duży (0,4 proc.- po otwarciu notowań zwyżka sięgała 2 proc.). W trakcie dnia 2 proc. drożała również kukurydza w Paryżu, jednak spadek ceny z drugiej połowy sesji sprowadził ją do poziomu poniedziałkowego.

W ostatnich kilku dniach wzrosła zmienność notowań kontraktów zbożowych i to nie tylko w wydaniu dziennym, ale również w trakcie dnia. Rynek jest coraz bardziej nerwowy. Jedni inwestorzy uważają, że ostatnie wzrosty cen to tylko korekta i sprzedają powodując spadek ceny, z kolei inni widzą rodzący się nowy trend wzrostowy i każdy spadek ceny wykorzystują do kupna. W efekcie mamy dość znaczne rozchwianie notowań. Którzy inwestorzy (spekulanci) mają rację- pokażą najbliższe dni.

Pszenica Matif, kontrakt listopadowy- wczoraj notowania wzrosły o 2,73 proc. (169,50 euro/t- 716 zł/t).
Wykres 1

Notowania listopadowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Cena kontraktów styczniowych podniosła się o 2,69 proc.,  marcowe podrożały o 2,35 proc. i kosztowały 171,75 i 174,25 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3


Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- wczoraj cena wzrosła o 1,53 proc. (195,01 USD/t- 649 zł/t).
Wykres 4

W Chicago kontrakty wygasające w marcu podniosły się o 1,49 proc., majowe podrożały o 1,56 proc. i kosztowały 200,07 i 203,01 USD/t.

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5


Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- wczoraj cena nie zmieniła się (143,75 euro/t- 608 zł/t).
Wykres 6

Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Kontrakty styczniowe podrożały o 0,51 proc., marcowe podniosły się o 0,50 proc. i kosztowały 149,00 i 151,50 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie zdecydowanie króluje tren długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Najbliższy techniczny opór, mogący powstrzymać wzrosty cen znajduje się na poziomem 215 euro.

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,41 proc. (143,50 USD/t- 478 zł/t).
Wykres 9

Kontrakty marcowe podniosły się o 0,33 proc., majowe podrożały o 0,32 proc. i kosztowały odpowiednio 148,81 i 152,26 USD/t.

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10
Podobał się artykuł? Podziel się!