Po krótkim okresie bardzo słabych notowań, w środę nastąpiło diametralne odwrócenie nastrojów na światowych giełdach zbóż. Liderem wzrostu była amerykańska pszenica, której cena wzrosła o 3,1 proc. do 159,4 USD/t, Oznacza to trzecie w ostatnich dwóch tygodniach podejście do ważnej – z punktu widzenia analizy technicznej- granicy 160 USD/t. Przy okazji minimalnie został poprawiony lokalny szczyt notowań, a osiągnięta cena jest najwyższa od końca czerwca 2016 r.

Niesiona dużym optymizmem płynącym z rynku amerykańskiego również mocno podrożała pszenica na MATIF. Wzrost ceny o 3,5 euro do 169 euro/t praktycznie zniwelował bardzo niekorzystne wybicie ceny w dół, które miało miejsce w poniedziałek i wtorek.

Również bardzo mocno podrożała amerykańska kukurydza (o 2,4 proc.) do 145 USD/t. Tylko 0,6 USD zabrakło do wyznaczenia nowego 7- miesięcznego maksimum cenowego. Korzystnie na wzrost ceny kukurydzy w USA oddziaływały opublikowane wczoraj dane na temat produkcji bioetanolu. Od 14 tyg. średnia dzienna produkcja nie schodzi poniżej 1 mln baryłek, a w ostatnim tygodniu (do 27 stycznia) został osiągnięty historyczny dzienny rekord produkcji- 1,061 mln baryłek (odpowiada to przerobowi ok. 2,8 mln t kukurydzy tygodniowo).

Cena kukurydzy na MATIF, która w ostatnich dniach zachowywała się najstabilniej, wczoraj wzrosła o 1 euro powracając tym samym ponownie do poziomu 170 euro/t.

Pszenica MATIF, kontrakt marcowy - cena wzrosła o 2,11 proc. (169,00 euro/t- 730 zł/t).
Wykres 1.


Notowania marcowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt marcowy- cena wzrosła o 3,09 proc. (159,37 USD/t- 639 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5