Wczorajsza sesja notowań pszenicy na MATIF zakończyła się drugą z rzędu wyraźną zwyżką ceny, tym razem o 1,7 proc. do 167,25 euro/t., wyznaczając najwyższą wartość od ponad miesiąca. Notowania europejskiej kukurydzy nie był już tak udane. Cena spadła po raz drugi z rzędu- wczoraj o 0,4 proc. do 172,25 euro/t. Na notowania kukurydzy w Paryżu negatywnie oddziaływała silnie taniejąca kukurydza za oceanem.

Cena kukurydzy na CBOT spadła wczoraj o 1,6 proc. do 141,33 USD/t. Inwestorzy źle przyjęli informację o powrocie administracji prezydenta do pomysłu wycofania się USA z porozumienia o wolnym handlu NAFTA. W przypadku kukurydzy ma to istotne znaczenie ponieważ Meksyk jest największym importerem amerykańskiej kukurydzy. Również nie najlepsze informacje spłynęły z rynku bioetanolu. Średnia dzienna produkcja trzeci tydzień z rzędu utrzymywała się poniżej 1 mln baryłek, przy wzroście zapasów. Nieco wsparcia przed większymi spadkami przyniosła pogoda (deszcze i chłód), która utrudnia siew kukurydzy. Amerykańska pszenica wczoraj zanotowała nieznaczny – 0,2 proc. spadek do 149,82 USD/t.

 

Pszenica MATIF, kontrakt majowy - cena wzrosła o 1,67 proc. (167,25 euro/t- 707 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 0,24 proc. (149,82 USD/t- 581 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza MATIF, kontrakt czerwcowy - cena spadła o 0,43 proc. (172,25 euro/t- 728 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy - cena spadła o 1,64 proc. (141,33 USD/t- 548 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!