W czwartek po raz trzeci wzrosły ceny zbóż na giełdzie w Paryżu. Pomimo bardzo dobrych danych eksportowych kukurydza na CBoT potaniała ponad jeden proc. Tygodniowe zamówienia eksportowe wyniosły aż 1,5 mln t przy oczekiwaniu analityków w granicach 0,7- 1,0 mln t.

Dla odmiany amerykańska pszenica zyskała ponad jeden proc., ale raczej nie dzięki zamówieniom eksportowym, które wyniosły 527 tys. t (300- 500 tys. t oczekiwania rynku), ale silnej fali mrozów, która nawiedziła Stany, w tym rejony upraw pszenicy ozimej, gdzie występuje brak lub bardzo mała pokrywa śnieżna. Dzisiaj o 18- tej opublikowany będzie najnowszy miesięczny raport USDA na temat m.in. świtowego bilansu zbóż.

Pszenica Matif, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 0,15 proc. (162,25 euro/t- 720 zł/t).
Wykres 1.


Notowania grudniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- cena wzrosła o 1,17 proc. (143,30 USD/t- 590 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt styczniowy- cena wzrosła o 0,46 proc. (164,25 euro/t- 729 zł/t).
Wykres 6


Notowania styczniowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt grudniowy- cena spadła o 1,14 proc. (136,41 USD/t- 561 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!