W poniedziałek silnie drożał rzepak notowany na giełdzie w Paryżu i canola w Winnipeg. Blisko 3 proc. wzrosty cen były spowodowane doniesieniami o uszkodzeniach mrozowych ponad 10 proc. upraw canoli w Kanadzie w miniony weekend.

Po wczorajszych wzrostach cen, canola jest najdroższa od lipca 2014 r, a rzepak zbliżył się do szczytu z końca kwietnia br. (wykres kontynuacyjny) i wyznaczył nowy szczyt notowań w kontrakcie sierpniowym (obejmującym nowe zbiory).

Kanada jest największym producentem rzepaku na świecie (nie licząc UE jako całości). W ub.r. zebrano w tym kraju 15,56 mln t canoli (21,7 proc. globalnej produkcji). W majowym raporcie USDA prognozowała tegoroczne zbiory canoli w wysokości 14,8 mln t.

Rzepak Matif, kontrakt sierpniowy- cena wzrosła o 2,94 proc. (376,5 euro/t- 1553 zł/t).


Notowania sierpniowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt lipcowy- cena spadła o 0,86 proc. (340,24 USD/t- 1288 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt lipcowy- cena wzrosła o 2,60 proc. (485,1 CAD/t- 1471 zł/t).

W Winnipeg na canoli zdecydowanie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!