Sprawnie przebiegające żniwa kukurydzy w USA i wysokie zbiory przekładają się na systematyczną obniżkę notowań kontraktów na to zboże. We wtorek po raz kolejny zostały wyznaczone ponad trzyletnie minima cenowe (zarówno w Chicago jak i w Paryżu). Wczoraj odbyło się ostatnie notowanie kontraktu listopadowego na paryską kukurydzę (162 euro/t). Zastępujący go kontrakt styczniowy jest notowany o 4,5 proc. wyżej (169,25 euro/t), w związku z tym wyraźnie poprawi się sytuacja z punktu widzenia analizy technicznej na wykresie kontynuacyjnym.

Pogarszają się również notowania pszenicy. Jednak na giełdzie w Paryżu nadal cena utrzymuje się powyżej 200 euro/t. Zdecydowanie słabiej prezentuje się pszenica w Chicago. W zasadzie od lokalnego szczytu 18 października (blisko 260 USD/t) ceny nieustannie spadają. W tym czasie najbliższy - grudniowy-  kontrakt stracił na wartości już 7 proc.! Spadkom cen sprzyjają sprawnie postępujące siewy tego zboża w USA. Stan plantacji pszenicy ozimej jest również bardzo dobry. Według ostatniego raportu USDA w kategorii doskonałej i bardzo dobrej znajduje się 63 proc. zasiewów, podczas gdy w ub. r. w porównywalnym okresie było to zaledwie 39 proc.

Pszenica Matif, kontrakt listopadowy- wczoraj notowania spadły o 1,22 proc. (202,00 euro/t- 844 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Cena kontraktów styczniowych obniżyła się o 0,37 proc., marcowe potaniały o 0,25 proc. i kosztowały 202,00 i 201,00 euro/t.

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie nadal dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy powoli przekształca się we wzrostowy,  krótkoterminowy od ponad 2 mies. jest wzrostowy.


Najbliższe techniczne opory do pokonania na wykresie kontynuacyjnym paryskiej pszenicy znajdują się w okolicach 210 i 230 euro/t. Najbliższe wsparcie występuje na poziomie 200 euro/t.

Pszenica CBOT, kontrakt grudniowy- spadek ceny wczoraj o 1,02 proc. (241,03 USD/t- 747 zł/t).


W Chicago kontrakty wygasające w marcu potaniały o 1,04 proc., majowe obniżyły się o 1,07 proc.  i kosztowały 245,17 i 247,28 USD/t.