PARTNERZY PORTALU
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl
  • partner portalu farmer.pl

Na koniec roku w całej UE królują wysokie ceny wieprzowiny

Na koniec roku w całej UE królują wysokie ceny wieprzowiny

Autor: BGŻ/farmer.pl

Dodano: 30-11-2011 13:19

Tagi:

W tym roku od połowy października ceny dość szybko rosną. I co jeszcze bardziej nietypowe, są dziś wyraźnie wyższe niż latem, kiedy zwyczajowo ceny osiągają swoje roczne maksimum. W trzecim tygodniu listopada (14-20.11) przeciętnie w UE-27 za kilogram tuczników (w masie poubojowej) klas E i S płacono 1,61 EUR (7,10 PLN), w porównaniu z 1,55 EUR (6,71 PLN) w połowie października - informują analitycy BGŻ.Cena w tym okresie wzrosła o 0,06 EUR/kg, podczas gdy zazwyczaj w tym samym okresie w przeciągu ostatnich siedmiu lat spadała o 0,07 EUR/kg. Wcześniej w zasadzie nikt nie spodziewał się tego, że na jesieni ceny będą tak szybko rosły. Latem ceny były niewysokie i większość ekspertów spodziewała się spadku w końcówce roku.

Eksperci doradzający Komisji Europejskiej prognozowali, że przeciętna cena w IV kwartale roku wyniesie 1,48 EUR/kg i będzie o 3 proc. niższa niż w III kwartale. Jest kilka prawdopodobnych przyczyn obecnej sytuacji. Po stronie podaży dużo wskazuje na to, że spadek produkcji tuczników będzie większy i szybszy niż oczekiwano. KE jeszcze niedawno prognozowała, że produkcja trzody w końcówce roku będzie wyższa niż rok wcześniej. Jednak dostępne dane o pogłowiu trzody chlewnej w niektórych krajach, pozwalają oczekiwać, że już w IV kwartale 2011 r. możemy mieć do czynienia ze sporym spadkiem produkcji tuczników na ubój.

Wciąż dużą niewiadomą będzie poziom pogłowia trzody w UE-27 na koniec roku. Analitycy Rabobanku oczekują, że spadek pogłowia w relacji rocznej będzie bardzo duży i może wynieść nawet 9 proc. My prognozujemy, że ten spadek będzie mniejszy i raczej wyniesie w granicach 3-7proc., co jednak w przypadku dosyć stabilnej produkcji trzody w UE, nadal oznacza bardzo dużą zmianę. Warto przypomnieć, że pod koniec bardzo trudnego roku 2008, spadek pogłowia w UE wyniósł 4,4 proc. Podobał się artykuł? Podziel się!
×

WSZYSTKIE KOMENTARZE (2)

  • obserwator 2011-11-30 22:00:04
    Alez ci eksperci sa naiwni , koszty posrednie i bezposrednie w gore a im sie wydawalo , ze rolnik bedzie darmo chodowal tuczniki . Brak regulacji rynku rolnego bedzie czesto powodowal tego typu anomalje i to nie tylko w trzodzie chlewnej ale rowniez w innych galeziach rolnictwa.
  • producent 2011-11-30 13:48:13
    oby tak dalej
ZOBACZ WSZYSTKIE KOMENTARZE

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.158.194.80
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!