Nadal utrzymuje się bardzo zła atmosfera na giełdach zbożowych. Pierwszy dzień notowań w nowym tygodniu zakończył się spadkami cen. Pszenica na paryskiej giełdzie potaniała o 2,2 proc. do 152,25 euro/t, co jest najniższą wartością od 12 września 2016 r. O 1,6 proc. spadła cena pszenicy na giełdzie w Chicago do 150,46 USD/t.- najniższy poziom od trzeciej dekady kwietnia br. Słabość notowań pszenicy jest pokłosiem bardzo optymistycznych prognoz produkcji tego ziarna w Rosji. Wg ostatniej prognozy USDA zbiory w Rosji maja wynieść rekordowe 77,5 mln t.

Kukurydza na Matif potaniała wczoraj o 0,8 proc. do 159,5 euro/t, natomiast na CBoT spadła o 0,9 proc. do 137,4 USD/t. i jest najtańsza od 28 grudnia 2016 r. Notowania kukurydzy chociaż spadają pod presją zniżek pszenicy, to jednak w mniejszym stopniu. O ile na półkuli północnej zbiory pszenicy są prawie ukończone i już nie wiele się zmieni w szacunkach skali produkcji, o tyle zbiory kukurydzy są nadal przed nami więc istnieje jeszcze potencjalne ryzyko spadku plonów.

Pszenica Matif, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 2,25 proc. (152,25 euro/t- 651 zł/t).
Wykres 1.


Notowania wrześniowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 1,56 proc. (150,46 USD/t- 548 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,78 proc. (159,50 euro/t- 682 zł/t).
Wykres 6


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt wrześniowy- cena spadła o 0,85 proc. (137,40 USD/t- 500 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy spadkowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!