W ostatnim okresie (12 maja-16 czerwca) notowania zbóż i oleistych zachowywały się na światowych rynkach często diametralnie różne. Niewątpliwie liderem była pszenica notowana na giełdzie w Chicago, której cena wzrosła prawie aż o 10 proc., osiągając najwyższą wartość od prawie roku. Na to, że pszenica może być "w cenie", zanosiło się już kilka tygodni temu (o czym pisaliśmy na portalu farmer.pl). Prognozy niższej produkcji pszenicy w nadchodzącym sezonie u głównych producentów i jednocześnie głównych eksporterów (por.: komentarz w poprzednim numerze "Farmera") sugerowały wzrost cen. Wzrost przyszedł - jak to często bywa - znienacka, a impulsem było znaczne pogorszenie kondycji pszenicy jarej w USA.

Słabnąca kondycja pszenicy jarej w północnych Stanach (susza i upały) przełożyła się na wzrost cen pszenicy na największej giełdzie zbóż w Chicago. Giełda CBoT jest niejako wyznacznikiem światowych tendencji cenowych. Kierunek zmian cen na innych rynkach jest silnie uzależniony od giełdy amerykańskiej. W efekcie cena pszenicy na paryskiej giełdzie MATIF również wzrosła, chociaż znacznie mniej (o 2,4 proc.) i osiągnęła w połowie czerwca najwyższą wartość od 3,5 mies.

W pierwszej dekadzie czerwca blisko roczne maksimum cenowe wyznaczyła amerykańska kukurydza, natomiast na giełdzie w Paryżu notowania były najwyższe od 3 mies. Niestety, znaczny spadek cen ropy na światowych giełdach (w okresie 7-15 czerwca ropa WTI potaniała o 5,7 proc., do 45,58 dol./baryłkę, a cena ropy Brent spadła o 6,4 proc., do 46,92 dol./baryłkę - osiągając najniższe ceny od listopada 2016 r.) osłabił zapał kupujących na rynku kukurydzy (ok. 40 proc. amerykańskiej kukurydzy przerabiane jest na bioetanol).

Spadające ceny ropy również negatywnie oddziaływały na rynek oleistych (ok. 60 proc. rzepaku w Unii Europejskiej przerabiane jest na biopaliwa). W efekcie rzepak, canola i soja potaniały w omawianym okresie o ok. 2 proc.

W okresie 12 maja-16 czerwca pszenica na paryskiej giełdzie MATIF podrożała o 2,4 proc., do 173,5 euro/t (732 zł/t), a od początku roku notowania wzrosły o 3,3 proc. Natomiast cena pszenicy na giełdzie w Chicago przez ostatnie pięć tygodni wzrosła o 9,5 proc., do 170,95 dol./t (645 zł/t). Od początku roku notowania wzrosły o 14,0 proc. (najwięcej wśród prezentowanych zbóż).