Farmer: Właśnie mija pół roku od ostatniej rozmowy „Farmera” na temat uruchomienia towarowego  rynku terminowego w Warszawie. Liczył pan wówczas, że w czerwcu- lipcu br. uzyskacie zgodę na prowadzenie rynku pozagiełdowego przez spółkę córkę WGT- Polski Rynek Terminowy S.A. (PRT). Czy taką zgodę już otrzymaliście?

Prof. dr hab. Michał Jerzak, prezes WGT S.A. oraz PRT S.A.: Jest to kluczowe pytanie i spodziewałem się, że padnie. Niestety nie mogę pochwalić się jeszcze sukcesem w tej mierze. Procedury rozpatrywania wniosku przez Komisję Nadzoru Finansowego są bardzo rygorystyczne i przedłużają się,  stąd wciąż czekamy na wydanie przez KNF stosownej zgody.  Niemniej chcę podkreślić że Polski Rynek Terminowy S.A. jest dobrze  przygotowany do uruchomienia  towarowego rynku instrumentów pochodnych.  

F: W takim razie czy jest szansa aby rolnicy mogli zabezpieczyć swoją produkcję jeszcze przed żniwami?

MJ: Tak, mamy nadzieję i mocno liczymy , że zgodę KNF -u otrzymamy jeszcze w tym roku. Jeśli tak się stanie, to  na wiosnę 2012 roku rozpoczniemy obrót pierwszymi towarowymi kontraktami terminowymi.

F:… na jakie towary?

MJ: W pierwszej kolejności zamierzamy wprowadzić kontrakty terminowe na pszenicę, rzepak i żywiec wieprzowy.  Są to najbardziej masowe i jednocześnie najbardziej płynne krajowe rynki wśród surowców rolnych stąd mają największą szansę szybkiego rozwoju.

Pełny wywiad  ukaże się w najbliższym wydaniu magazynu "Farmer" nr 23/24. Podobał się artykuł? Podziel się!