W poniedziałek po otwarciu notowań na paryskiej giełdzie cena rzepaku (najbliższy kontrakt z dostawą w listopadzie) rozpoczęła mocny marsz w górę. Po niespełna trzech godzinach notowania zbliżyły się do granicy 400 euro/t – wzrosły o 1,3 proc. do 399,25 euro/t. Dwukrotna próba pokonania wspomnianej bariery nie powiodła się i na rynku przewagę zdobyli sprzedający (realizacja zysków z ostatnich trzech tygodni wzrostu).

Ostatnie notowanie serii kontraktu na rzepak z dostawą w listopadzie odbędzie się w najbliższy poniedziałek. Kolejna seria z terminem dostawy w lutym jest obecnie wyceniana o blisko 6 euro/t wyżej i wczoraj zakończyła notowania na poziomie 399,25 euro/t, ale przez większą część dnia cena utrzymywała się powyżej 400 euro/t, osiągając wartość maksymalną 403,5 euro/t. Przy wyraźnej poprawie notowań pozostałych oleistych pokonanie przez rzepak 400 euro/t wydaje się przesądzone.

Ceny soi i canoli w poniedziałek wzrosły o 0,9 i 1,2 proc. i wyznaczyły nowe lokalne szczyty notowań w obecnej fali wzrostowej. Soja jest najdroższa od 9 września, a canola od 17 czerwca br. Wzrostom cen soi pomagały bardzo dobre tygodniowe dane eksportowe w USA. W ostatnim tygodniu wywóz soi był najwyższy w obecnym roku gospodarczym (od 1 września) i wyniósł aż 2,74 mln t (wzrost o 9,2 proc. w stosunku do tygodnia poprzedniego i o 2,8 proc. wyższy w porównaniu z tym samym tygodniem roku 2016).

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,13 proc. (393,50 euro/t- 1701 zł/t).


Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Soja CBOT, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 0,92 proc. (364,49 USD/t- 1447 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena wzrosła o 1,19 proc. (508,10 CAD/t- 1512 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy wzrostowy.

Podobał się artykuł? Podziel się!