Potaniała też kukurydza do 199,5 EUR/tonę. Ostatnie spadki cen - zwłaszcza pszenicy - mogą wynikać z poprawy bilansu tego gatunku przez USDA w styczniowym raporcie - uważają eksperci FAMMU/FAPA . Amerykański Departament Rolny podwyższył prognozę zbiorów pszenicy na świecie z wcześniejszych 688,97 mln ton do 691,5 mln ton. Skorygowana zostały także prognoza zapasów końcowych - z 208,52 mln ton do 210 mln ton. Bilans pszenicy na świecie prezentuje się więc lepiej niż w grudniu ub.r.

Spadki notowań giełdowych zbóż w kontraktach terminowych miały miejsce również za oceanem. Tutaj „zniżkowała" zarówno pszenica, jak i kukurydza. Ceny pszenicy w kontrakcie marcowym na CBoT spadły przez ostatni tydzień z 253,3 USD/tonę do 241,1 USD/tonę, a kukurydzy - z 229,6 USD/tonę do 223,4 USD/tonę.

W bieżącym tygodniu pojawiło się kilka istotnych informacji dla rynku zbożowego. Co prawda dotychczas utrzymywały się niekorzystne warunki pogodowe dla upraw kukurydzy w Argentynie(susza w niektórych rejonach), jednak jest nadzieja na poprawę sytuacji - kraj oczekuje opadów deszczu. Ponadto styczniowa prognoza USDA, w wysokości 26 mln ton, jest wyższa od wcześniejszych, nieoficjalnych prognoz. Nie zmieniła się też znacząco prognoza światowego bilansu kukurydzy. Spodziewany spadek zbiorów w Argentynie został zrekompensowany poprzez wzrost szacunków zbiorów dla Ukrainy i Unii. W dalszym ciągu niepokoi kondycja pszenicy ozimej na Ukrainie. Jesienna susza spowodowała znaczne straty, co może przełożyć się na wyraźny spadek tegorocznej produkcji. Przewidywany jest natomiast wzrost zbiorów pozostałych gatunków zbóż, w tym przede wszystkim kukurydzy i jęczmienia.

Podobał się artykuł? Podziel się!