Początek minionego tygodnia na światowych giełdach zbóż był spadkowy (podobnie jak cały wcześniejszy tydzień). Na notowania nadal negatywnie oddziaływały lepsze dane fundamentalne opublikowane w raporcie USDA (9 marca). Wyższa światowa produkcja i zapasy pszenicy i kukurydzy w połączeniu ze znacznym spadkiem ceny ropy negatywnie oddziaływały na nastroje inwestorów.

Jednak we wtorek i środę pojawiły się pierwsze symptomy poprawy sytuacji. Ceny zbóż odbiły w górę, a amerykańska kukurydza w ujęciu tygodniowym zanotowała nawet wzrost ceny o 0,9 proc. 144,7 USD/t. Natomiast kukurydza na Matif potaniała minimalnie o 0,1 proc. do 172,25 euro/t.

Cena pszenicy na paryskiej giełdzie przez tydzień obniżyła się o 1,0 proc. do 172,0 euro/t, natomiast na CBoT potaniała o 0,9 proc. do 160,3 USD/t.

Pszenica Matif, kontrakt majowy- cena spadła o 0,43 proc. (172,00 euro/t- 740 zł/t).
Wykres 1.


Notowania majowych kontraktów terminowych na pszenicę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 2

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na pszenicę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje długoterminowy trend spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 3

Pszenica CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,06 proc. (160,29 USD/t- 640 zł/t).
Wykres 4

Na giełdzie w Chicago obecnie dominuje trend długoterminowy spadkowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 5

Kukurydza Matif, kontrakt czerwcowy- cena wzrosła 0,29 proc. (172,25 euro/t- 741 zł/t).
Wykres 6


Notowania czerwcowych kontraktów terminowych na kukurydzę wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:
Wykres 7

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na paryskiej giełdzie dominuje tren długoterminowy wzrostowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 8

Kukurydza CBOT, kontrakt majowy- cena wzrosła o 0,41 proc. (144,18 USD/t- 578 zł/t).
Wykres 9

Na wykresie kontynuacyjnym kontraktów na kukurydzę notowanych na CBOT dominuje długoterminowy tren spadkowy, średnioterminowy jest wzrostowy, krótkoterminowy wzrostowy.
Wykres 10

Podobał się artykuł? Podziel się!