Dobre dane o tygodniowych zamówieniach eksportowych amerykańskiej soi z nowych zbiorów opublikowane w czwartek (zamówienia 1,56 mln t przy oczekiwaniach 1- 1,5 mln t) podtrzymały dobre nastroje inwestorów na giełdzie w Chicago również w piątek- cena wzrosła o 0,6 proc. do 346,12 USD/t (dzień wcześniej podrożała o 1,4 proc.). Dzięki zwyżkowej końcówce tygodnia w ujęciu tygodniowym soja podrożała o 0,3 proc.

Rzepak na paryskiej giełdzie po tygodniowej przerwie w piątek ponownie osiągnął 370 euro/t (wzrost o 0,1 proc.), ale przez tydzień potaniał o 0,1 proc. Najsłabiej wśród oleistych zachowały się notowania kanadyjskiej canoli, która w piątek potaniała o 0,4 proc. do 497,3 CAD/t, a w ujęciu tygodniowym cena spadła o 0,7 proc. Kanadyjski urząd statystyczny (StatCan) poinformował o oczekiwanym spadku produkcji canoli do 18,2 mln t. Jest to znacznie mniej niż w prognozowane w ostatnim raporcie USDA 20,5 mln t. Brak pozytywnej reakcji rynku na gorsze zbiory są wynikiem oczekiwanego spadku przez rynek (do 18,6 mln t) oraz niechęcią do podejmowania ryzyka przed długim weekendem- w poniedziałek zarówno w Kanadzie jaki USA giełdy są zamknięte z powodu Święta Pracy.

Rzepak Matif, kontrakt listopadowy- cena w piątek wzrosła o 0,14 proc. (370,00 euro/t- 1571 zł/t).

Notowania listopadowych kontraktów terminowych na rzepak wyrażone w złotych przedstawia poniższy wykres:

Na poniższym wykresie kontynuacyjnym kontraktów na rzepak notowanych na Matif dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy jest spadkowy i krótkoterminowy spadkowy.

Soja CBOT, kontrakt wrześniowy- cena wzrosła o 0,61 proc. (346,12 USD/t- 1235 zł/t).

Na giełdzie w Chicago na soi dominuje trend spadkowy- długoterminowy, średnioterminowy jest spadkowy, krótkoterminowy spadkowy.

Canola WCE, kontrakt listopadowy- cena spadła o 0,44 proc. (497,30 CAD/t- 1421 zł/t).

W Winnipeg na canoli dominuje długoterminowy trend wzrostowy, średnioterminowy wzrostowy i krótkoterminowy spadkowy.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!